دوره 1، شماره 1 - ( انتشار مداوم 1400 )                   جلد 1 شماره 1 صفحات 102-102 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


گروه آموزشی داخلی و جراحی، دانشکده پرستاری، بانک ملی ایران، تهران، ایران.
چکیده:   (108 مشاهده)
اهداف: امروزه بیماری کووید ـ 19 منجر به مرگ صدها هزار نفر شده است. قرنطینه خانگی یکی از راه‌های مراقبت از بیماران کووید ـ 19 با علائم کمتر است، اما افراد در قرنطینه خانگی ممکن است اطلاعات کافی جهت مراقبت از خود نداشته باشند. از این ‌رو مطالعه حاضر ‌به بررسی اثربخشی آموزش پرستاری از راه دور بر راحتی بیماران مبتلا به کووید ـ 19 در قرنطینه خانگی می‌پردازد.
مواد و روش‌ها: در این کارآزمایی بالینی شصت نفر (سی بیمار در گروه آزمایش و سی بیمار در گروه کنترل) از بیماران مبتلا به کووید ـ 19 که به بیمارستان بانک ملی مراجعه کرده بودند، به ‌صورت تصادفی انتخاب شدند. بیماران گروه آزمایش تحت شش جلسه مراقبتی و آموزشی با استفاده از تلفن قرار گرفتند. از پرسش‌نامه راحتی عمومی کولکابا جهت سنجش اثربخشی آموزش پرستاری از راه دور بر میزان راحتی بیماران استفاده شد. پرسش‌نامه قبل از آزمایش و 21 روز بعد از آن تکمیل شد. داده‌های به‌دست‌‌آمده با استفاده از نرم‌افزار SPSS تجزیه‌ و تحلیل شدند. سطح معنا‌داری 05/P<0در نظر گرفته شد.
یافته‌ها: بعد از آزمایش مراقبتی با آموزش پرستاری از راه دور، میانگین نمره راحتی در گروه آزمایش نسبت به گروه کنترل افزایش معنا‌داری نداشت. (0/9=P). همچنین در گروه آزمایش، بعد از مراقبت آموزش پرستاری از راه دور میانگین نمره راحتی نسبت به قبل از آزمایش در همین گروه افزایش معنادارای را نشان نداد (0/08=P).
نتیجه‌گیری: استفاده از آموزش پرستاری از راه دور در افزایش آسایش و راحتی بیماران مبتلا به کووید ـ 19 که در قرنطینه خانگی به سر می‌برند، مؤثر نیست.
متن کامل [PDF 3968 kb]   (319 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (161 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1399/11/6 | پذیرش: 1400/2/30 | انتشار: 1400/3/30

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.