دوره 1، شماره 1 - ( انتشار مداوم 1400 )                   جلد 1 شماره 1 صفحات 109-109 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


گروه روان‌شناسی، دانشکده پرستاری، بانک ملی ایران، تهران، ایران
چکیده:   (665 مشاهده)
زمینه: پرستاری شغل پر استرسی است به‌طوری که مستلزم صرف انرژی در بسیاری از سطوح است. 
هدف: هدف از این پژوهش بررسی کیفیت زندگی و استرس شغلی و عوامل همراه آن در پرستاران شاغل در بخش‌های کووید -19 است.
مواد و روش‌ها پژوهش حاضر از نوع توصیفی بود. جامعه پژوهش حاضر شامل کلیه پرستاران شاغل در بخش‌های کووید -19 بیمارستان بانک ملی بود. تعداد 50 نفر به صورت در دسترس نمونه‌گیری شدند. برای جمع‌آوری داده‌ها از پرسشنامه کیفیت زندگی سازمان بهداشت جهانی و برای بررسی استرس شغلی از پرسشنامه استفاده شد. بعد از جمع‌آوری داده‌ها توسط نرم افزار SPSS مورد تجزیه‌و‌تحلیل آماری قرار خواهد گرفت. از شاخص‌های آماری توصیفی و استنباطی استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد بین کیفیت زندگی و شاخص‌های جمعیت شناختی و نیز بین استرس شغلی و شاخص‌های جمعیت شناختی ارتباط معنادار وجود ندارد (P<0/05).
نتیجه‌گیری: تغییر محل خدمت پرستاران منجر به بروز پیامدهای روان‌شناختی برای آنها می‌گردد. این مسئله بر کیفیت زندگی آنها مؤثر است و باعث کاهش کیفیت زندگی آنها می‌گردد. حضور متوالی در بخش‌های کرونا منجر با استرس ابتلا به بیماری همراه می باشد که این موضوع استرس شغلی بیشتری را برای پرستاران شاغل در بخش‌های کووید ایجاد می‌کند.
واژه‌های کلیدی: کیفیت زندگی، استرس شغلی، کووید-19
متن کامل [PDF 3381 kb]   (207 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (211 مشاهده)  
نوع مطالعه: توصيفي | موضوع مقاله: روان شناسي
دریافت: 1400/9/28 | پذیرش: 1400/10/13 | انتشار: 1400/3/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.